Jak polityka klimatyczna wpływa na ceny prądu? Sprawdź!

Na giełdzie zaobserwować można wzrost cen prądu. Coraz więcej specjalistów uważa, że rozwiązaniem tego typu sytuacji może być poczynienie kroków inwestycyjnych w niskoemisyjne źródła energii. Do ceny prądu naliczany jest bowiem podatek ekologiczny związany z emisją dwutlenku węgla. Warto zatem wiedzieć, czy podwyżki są jedynie wypadkową działań politycznych oraz ustaleń sprzedawców energii elektrycznej.

Przyczyny wzrostu cen

Producenci energii elektrycznej angażują się w różnorodne projekty budowlane, wymagające dużego nakładu instrumentów finansowych. Realizacja inwestycji podyktowana jest wymogami narzuconymi przez Unię Europejską w ramach polityki klimatycznej. Firmy z branży energetycznej muszą więc inwestować ogromne pieniądze w nowatorskie rozwiązania, obniżające ilość emisji dwutlenku węgla. Eksperci podkreślają również, że w ostatnim czasie podwyższyły się również ceny surowca, z którego produkowany jest prąd. Istnieją jednak firmy, jak np. poprostuenergia.pl (https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/), które pomimo niedogodności, oferują sprzedaż energii elektrycznej przedsiębiorcom w przystępnych cenach. 

Uprawnienia emisji dwutlenku węgla.

Wzrost cen za energię elektryczną podyktowany jest głównie wysokością środków finansowych, które producenci muszą przeznaczyć na otrzymanie uprawnień do wydzielania CO2. W Polsce uprawnienia do emisji wykupują wszystkie elektrownie gazowe oraz węglowe. Cena uprawnień w 2019 roku wynosiła ponad dwudzieścia euro za tonę. Producenci muszą również wydawać sporo pieniądze na pozyskanie samego węgla. Przy produkcji jednej megawatogodziny energii elektrycznej wydzielanych jest 0,8 tony dwutlenku węgla. Cena emisji C02 wynosi w Polsce około dziewiętnastu euro za 1000 kg.

Polityka klimatyczna ma duży wpływ na wysokość kosztów energii elektrycznej. Ceny uprawnienia emisji dwutlenku węgla zazwyczaj wykazują tendencję zwyżkową, jednak i w tym sektorze pojawiają się okresy normujące. Warto zatem zdawać sobie sprawę, jakie czynniki wpływają na ostateczną wysokość naszych rachunków.

Dodaj komentarz